Jan Hus se narodil nejspíše roku 1371 pravděpodobně v Husinci u Prachatic, kde je také jeho údajný rodný dům. Po letech v prachatické škole odchází studovat do Prahy – s touhou jako kněz zajistit si ´postavení dobré a vážené´, jak po letech doznává. Roku 1396 je prohlášen mistrem svobodných…
Husitství (do 1436)
Laický kalich 1414
V kostele u Martina ve zdi, patrně 26. listopadu 1414, byla M. Jakoubkem ze Stříbra znovu po dvou staletích vysluhována eucharistie ´sub utraque speciae´=´pod obojí způsobou´ poprvé opět záměrně laikům. Laický kalich se následně stal jednoznačným symbolem české, první, reformace, který bez…
Památník Petra Chelčického Vodňany
Pomník Petra Chelčického od sochaře Jana Vítězslava Duška podle návrhu Františka Bílka z roku 1914 stojí v Zeyerových sadech ve Vodňanech. Původně měla stát v Chelčicích. Na soklu z lomového kamene je umístěna bronzová reliefní deska s klečícím mužem. Kromě nápisu ´Petr Chelčický´ na dolní hraně…
Socha Petra Chelčického Chelčice
Pomník Petra Chelčického, dílo akademického sochaře Jana Vítězslava Duška z roku 1946, stojí na návsi v Chelčicích. Socha vytesaná z pískovce, vysoká 230 cm, drží v levé ruce knihu. Nedaleko je u Památníku Petra Chelčického umístěn pomník nazvaný podle jeho stěžejního díla ´Sieť viery pravej´.…
Památník ´U kalicha´ Kutná Hora
Současný pomník, podle návrhu akademického sochaře Josefa Pospíšila, nahradil v roce 1988 předcházející, zničený v 70. letech 20. století při stavbě okolních rodinných domků. Chce být připomínkou událostí v Kutné Hoře na počátku husitského období, v letech 1419-1421.
Horníci, jak…
Pamětní deska Hynka Bočka Nymburk
Hynek Boček z Kunštátu a Poděbrad byl strýcem pozdějšího voleného českého krále Jiřího z Poděbrad. Pravděpodobně přímo na tomto místě byl 16. října 1426 usmrcen, což léta připomínal kamenný kříž, který byl stržen spolu s Bobnickou bránou roku 1884. Od té doby je zde umístěna pamětní…
Pamětní deska Mikuláše Biskupce Pelhřimov
Pamětní deska je umístěna na Sborovém domě ČCE v Biskupcově rodném Pelhřimově, od roku 1993, kdy byl dům slavnostně otevřen. Mikuláš z Pelhřimova se ve městě narodil kolem roku 1385, zemřel patrně roku 1459 jako vězeň Jiřího z Poděbrad na zámku v Poděbradech. Příjmí Biskupec měl snad už po svém…
Poprava Jana Roháče z Dubé Praha
Jan Roháč z Dubé byl posledním radikálním husitou, který se po prohrané bitvě u Lipan v roce 1434 odmítl podvolit králi a císaři Zikmundu Lucemburskému. S kompromisem v podobě Basilejských kompaktát nebyl smířený. Pro svůj ozbrojený odpor vůči panovníkovi byl označen za "zemského škůdce". V roce…
Dělová koule z obléhání hradu Siona Kutná Hora
V předzahrádce nové kutnohorské synagogy (která dnes slouží jako kostel náboženské obce Církve československé husitské) se nachází kamenná dělová koule, pocházející z obléhání nedalekého hradu Siona v roce 1437, kdy se na něm opevnil husitský hejtman Jan Roháč z Dubé (cca 1374-1437).
Zřícenina hradu Sion
Zříceninu tvoří pozůstatky gotického hradu, který si v letech 1426-1427 nad zákrutem řeky Vrchlice vybudoval jako soukromé sídlo husitský hejtman Jan Roháč z Dubé (cca 1374-1437). Po prohrané bitvě u Lipan (1434) se Sion stal posledním útočištěm poražených husitských radikálů, kteří se odmítali…
Kaple Panny Marie Kouřim
Kaple zasvěcená Panně Marii Pomocné v Kouřimi byla vystavěna na místě někdejšího středověkého městského popraviště za hradbami, kterému se přezdívalo "Na Stínadlech". Připomíná pět mnichů, kteří byli na tomto místě upáleni roku 1421 husity. Ti tehdy ve městě vypálili cisterciácké proboštství s …
Husův sbor CČSH Čelákovice
Základní kámen stavby kostela Církve československé v Čelákovicích byl položen v září 1935. Stavba ve funkcionalistickém slohu prováděná místním stavitelem Josefem Pýchou podle plánů architekta Rudolfa Hübnera byla dokončena v červnu následujícího roku. Zajímavostí jsou čtyři symbolické pamětní…
´Jihlavská´ kompaktáta 1436
Kompaktáta jsou obsahem úmluvy mezi husitskými Čechami a církví, jak se vyvinula z jednání v Basileji a především v situaci po lipanské porážce polních vojsk táborského a sirotčího svazu v květnu 1434.
Na základě tzv. ´Chebského soudce´ obhajovali na basilejském koncilu zjara roku 1433…
Soudce chebský 1432
Na základě úspěchů proti křižáckým výpravám a spanilých jízd husitů za hranice Českého království souhlasil koncil zasedající od poloviny prosince 1431 v Basileji, že církev bude s husity jednat a že koncil přijme jejich představitele ke svobodnému jednání. Předběžné jednání mezi delegacemi…
Rohovladův kříž Nymburk
Kříž poblíž pravobřežní labské cyklostezky připomíná tragickou událost, která se ve městě stala v roce 1425 v době husitských válek. Paradoxem je, že v té době bylo město již čtyři roky husity dobyto a bylo dokonce součástí pražského městského svazu. Od roku 1424 se měšťané přiklonili na…
Památník Božích bojovníků Chotěboř
Kulturně historická památka připomínající hromadné upálení husitských bojovníků v chotěbořských stodolách v únoru 1421, když protivníci nedodrželi dohodu o svobodném odchodu husitskému oddílu pod vedením hejtmana Petra Hromádky z Jistebnice. Památník byl postaven roku 1929 nákladem Okresního…
Oreb 1419
Návrší Oreb v Třebechovicích pod Orebem je jedním z míst ´poutí na hory´ v roce 1419. Výšina se původně jmenovala Vinice; jméno Oreb dostala v onom období sílících eschatologických představ sycených biblickými motivy soudu a naděje, podle starozákonního Chorébu, kde se Mojžíš setkal s Hospodinem…
Na Křížkách 1419
Setkání ´Na Křížkách´ bylo svoláno na toto návrší u Sulic nedaleko Ládví na neděli 30. září 1419 dva týdny před tím při ´pouti na horu Bzí´. Bylo to poslední neozbrojené setkání lidu jak z Prahy, tak z Plzně i odjinud. Václav Koranda starší tu vyhlašuje ´královstvie Boží na zemi´ a vyzývá, ať…
Hora Bzí 1419
Jedno z míst ´putování lidu na hory´ během léta 1419, za velkých eschatologických nadějí vyvozovaných z biblického pohledu na svět, starozákonních obrazů soudu a novozákonní naděje. V neděli 17. září 1419 zde, na hoře Bzí u Blovic, jižně od Plzně, kněz Václav Koranda starší vyhlásil "Provolání…
Čtyři pražské články 1420
Čtyři pražské články je společný program pražské i táborské strany husitského reformního hnutí, jak se na nich dokázaly různé strany věroučně i politicky shodnout. Pro pražskou stranu představovaly ´artikuly´ maximum, pro táborskou naopak východisko, minimum. Cílem byla náprava jak církve, tak…
Čáslavský sněm 1421
Čáslavský sněm zasedal 3.-7. června roku 1421 v čáslavském kostele sv. Petra a Pavla, který sloužil i dalších 200 let husitské církvi podobojí; posledním zdejším kaplanem utrakvistické církve byl v letech kolem bělohorské bitvy roku 1620 Matouš Ulický. Tohoto ´generálního´ sněmu se účastnili…