Památník Jana Husa a Jana Žižky Kostelec nad Černými Lesy

Na východním okraji hlavního kosteleckého náměstí Smiřických, blízko původně renesančního zámku, připomíná velký žulový balvan přitesaný do špičky reformátora Jana Husa a husitského geniálního vojevůdce Jana Žižku z Trocnova a Kalicha. Na špičce pomníku dominuje kalich jako symbol české reformace, každou osobnost pak reprezentují kulové medailony s jejich portréty z profilu. V nynější době jde už jen o imitaci bronzu.

Na okrajích medailonů je také text - u Jana Husa: Také prosím, abyste se milowali wespolek a prawdy každému přáli (citát z Husova dopisu); u Jana Žižky: Kdo jste Boží bojowníci a zákona jeho proste od Boha pomoci (počáteční verše z husitského chorálu). Patrně dodatečně byla pod oba medailony do žuly zapuštěna ještě nápisová deska s dalším Husovým citátem z jeho Vyznání viery (1412): hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti!

Autorem památníku pocházejícího z roku 1924 je A. Odehnal. Původně stál tento památník naproti radnici, odkud byl přemístěn v roce 1946.