(V databázi je prozatím 114 položek v této kategorii.)

Památníky osobností nebo událostí souvisejících s reformací.

Husův kámen Kralovice

Pomníček z kamenů ze zřícenin nedalekého hradu Krakovce, odkud se Jan Hus vydal na podzim roku 1414 na cestu na církevní koncil do Kostnice - a s kamenem přivezeným z Lidic zničených v roce 1942 - byl nedaleko kralovického evangelického kostela slavnostně odhalen v předvečer husovského výročí 5…

Jezdecká socha Jana Žižky Praha - Vítkov

Na místo, kde geniální husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova a Kalicha v roce 1420 porazil první křížovou výpravu proti "kacířským Čechám", byla jezdecká socha slavnostně instalována až v roce 1950. Měla se tu objevit již před druhou světovou válkou, ale právě válečné a válce předcházející…

Památník Ondřeje Chebďovského Poděbrady

V tzv. Zámostí, tzn. na levém břehu Labe ve městě Poděbradech, v sousedství zvonice a havířského kostelíku P. Marie, stojí skromný pamětní kámen připomínající poděbradského rodáka, exulanta pro víru a mučedníka doby pobělohorské.

Ondřej Chebďovský z Felsova pocházel z vážené a zámožné…

Husův pomník Mochov

Husův pomník na západní straně Husova náměstí v Mochově stojí od roku 1928. Jako na jiných místech je Husova památka, jakožto jednoho z dávných národních mučedníků, připomínána a vzpomínána v souvislosti s padlými v 1. světové válce. (Později byla památka rozšířena i na oběti 2. světové války z…

Pamětní deska Hynka z Ronova Kolín

Když husité v roce 1421 přitáhli do Kolína, měšťané jim bez boje otevřeli městské brány. Děkan Hynek z Ronova z chrámu sv. Bartoloměje patrně odmítl pojetí svátosti eucharistie pod obojí způsobou, které husité po dvou stoletích odpírání kalicha laikům v roce 1414 opět obnovili. Proto byl tak…

Památník Jana Husa a Jana Žižky Kostelec nad Černými Lesy

Na východním okraji hlavního kosteleckého náměstí Smiřických, blízko původně renesančního zámku, připomíná velký žulový balvan přitesaný do špičky reformátora Jana Husa a husitského geniálního vojevůdce Jana Žižku z Trocnova a Kalicha. Na špičce pomníku dominuje kalich jako symbol české…

Husova deska Mladá Boleslav - Debř

Pamětní deska s iniciálami "MJH" a vročením 1415-1915 se nalézá na vnější zdi sokolovny v Mladé Boleslavi - Debři v ulici Josefodolské. Nad deskou je ze štuku v zaslepeném okenním otvoru reliéf husitského kalicha. Pod Husovou deskou je ještě schránka s prstí z bojiště u Zborova (1917), kde…

Husův památník a dřevěná socha M. Jana Husa Písty

Na návsi polabské vesničky Písty (proslulé především nedalekým písečným přesypem) mají od roku 1920 nedaleko pomníku padlých z 1. světové války i Husův pomník. Tvoří ho žulové bloky naskládané na sebe a spojené betonem a porostlé břečťanem. Nad pamětní deskou je umístěn reliéf kalicha. Deska…

Pomník Mikuláše Zinzendorfa Herrnhut

Zinzendorfův pomník stojí od roku 1902 v těsné blízkosti bratrského sborového sálu v centru Ochranova. Jeho autorem je sochař Alfred Reichelt (1856-1928), roku 2002 byl pomník zrenovován.

Připomíná Mikuláše Zinzendorfa. Ten v roce 1722 umožnil německy mluvícím náboženským emigrantům ze…

Pomník J. A. Komenského Mladá Boleslav

Komenského pomník stojí v parku vedle Městského divadla. Dílo sochaře Ladislava Šalouna (1870-1946) bylo odhaleno ve výroční den Komenského narození 28. března 1928.

Husův kámen Chvaletice

Husův kámen byl odhalen, k 500. výročí smrti Jana Husa na kostnické hranici 6. července 1915, nedaleko pod evangelickou farou. Naproti němu přibyl pod evangelickým kostelem o něco později pomník padlým v 1. světové válce.

Husův kámen Běleč

Husův kámen byl v dnešních ´Husových sadech´ v centru Bělče odhalen, k 500. výročí Husovy smrti na hranici v jihoněmecké Kostnici, v roce 1915; obdobně jako toho roku na mnoha dalších místech.

Husův pomník Vamberk

Secesní pomník z roku 1904 je dominantou horní části Husova náměstí. Na přední straně pomníku je pod Husovou sochou nápis ´Velkému pravdy hlasateli´. Nad nápisem vyniká pozlacený prvek obsahující husitský kalich.

Pomník Jana Želivského Želiv

Socha Jana Želivského (1380-1422), představitele radikálního křídla Pražanů na začátku husitské doby, je dílem  sochařky Jaroslavy Lukešové z roku 1952. Tehdy byla socha umístěna u novoměstské radnice, kde stál 30. července 1419 Želivský v čele rozhořčeného davu, který provedl (první…

Památník tolerance Godula

Památník postavila Evangelická matice Třanovského. Byl odhalen v roce 1931 při 150. výročí Tolerančního patentu ve stoupání na vrch Godula nedaleko Komorní Lhotky. Historii místa vystihuje nápis:

´ Na paměť 150. výročí vydání tolerančního patentu o náboženské svobodě. Na tomto místě…

Lipanská mohyla Lipany

Mohyla, postavená pod vedením kameníka Karla Koutka během necelých tří měsíců, byla na Lipské hoře odhalena 11. září 1881, i když pamětní deska uvádí ´4/9 1881´. Mohyla, vzniklá sesazením pískovcových cihel, je vysoká 11 metrů. Je do ní vsazen symbol kalicha a pod ním pamětní deska:…

Husův kámen Český Brod

Autorem Husova památníku, nedaleko nyní evangelického kostela sv. Trojice, je Ladislav Šaloun. Památník byl odhalen teprve 6. července 1921, třebaže se o něm začalo uvažovat bezprostředně po odhalení místního pomníku Prokopa Holého v roce 1910.

Kámen z vrchu Klepec, vzdáleného 8 km od…

Pomník Prokopa Holého Český Brod

Secesní památník od sochaře Karla Opatrného byl slavnostně odhalen 3. července 1910 na dnešním Husově náměstí v Českém Brodě, cca 10 km od Lipanské mohyly.

Socha zachycuje husitského vojevůdce v životní velikosti na vrcholu podstavce z hořického pískovce ve tvaru skály spolu s bronzovým…

Husův kámen Sadská

Husův kámen z roku 1915, k 500. výročí Husovy smrti v Kostnici, byl odhalen v trojúhelníku dnešních ulic Husovy a Tylovy. Začátkem tisíciletí byl opraven po vandalském poničení. Nad emblémem je šikmo umístěný nápis ´Památce Mistra Jana Husa´ a vročení 1415-1915.

Husův kámen Bohemka

Husův kámen byl v jihoukrajinské Bohemce slavnostně odhalen 12. září 2015, při 600. výročí Husovy smrti a 110. výročí založení této původně české vesnice. Stojí nedaleko evangelické Betlémské kaple zásluhou Miloslava Jančíka.