Jednota bratrská
Socha J. A. Komenského Fulnek
Socha od Jana Pelikána je třetím fulneckým památníkem J. A. Komenského, který ve Fulneku působil jako správce bratrského Sboru i školy v letech 1618-1621. Byla vztyčena v roce 1924 a představuje Komenského jako kazatele se vztyčenou pravicí. Připomíná tehdejší otevření první české školy ve…
Obelisk J. A. Komenského Fulnek
Prvním ze tří Komenského památníků ve Fulneku je obelisk vztyčený roku 1892, ke 400. výročí narození ´Učitele národů´, na Žákovské vyhlídce, kam podle tradice přicházel Komenský se svými žáky z bratrské školy v letech 1618-1621, kdy působil ve Fulneku jako správce zdejšího sboru Jednoty bratrské…
Pomník J. A. Komenského Fulnek
V parku, na dohled od původního bratrského Sboru a současné expozice ´Svět Komenského´, je od roku 1969 umístěna socha J. A. Komenského. Umělecky výrazné dílo Jana Štursy z roku 1924 bylo původně zamýšleno pro Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy.
Komenský je zachycen v nadživotní…
´Sbor Jednoty bratrské´ Skalica
Ve Skalici, již na půdě ´Horních Uher´, ale jen několik kilometrů od moravské hranice, vznikl jeden z řady bratrských exulantských sborů. Roku 1647 si sbor koupil budovu v tehdejší Soukenické ulici, která byla adaptována. Zahrnula obydlí kazatele, bratrskou školu a byla zde umístěna knihovna,…
´Sbor Jednoty bratrské´ Židlochovice
Jednota bratrská působila v Židlochovicích již od začátku 16. století. Za podpory Fridricha z Žerotína byl roku 1566 postaven bratrský Sbor (kostel). Vedle navazujícího hřbitova zde vznikla také žerotínská hrobka, kde byl pohřben i Fridrich z Žerotína (+1598). Hrobka byla na parcele domu čp. 32…
Pamětní deska Jiřího Strejce Zábřeh
Jiří Strejc (1536-1599), zábřežský rodák, byl svým způsobem ´neskladný´ kazatel Jednoty bratrské, jeden z překladatelů Kralické bible (pracoval ještě i na revizi jednosvazkového vydání z roku 1596) a autor žalmových písní. Při vzniku Českého vyznání (1575) byl vedením Jednoty bratrské pověřen…
Památník Ondřeje Chebďovského Poděbrady
V tzv. Zámostí, tzn. na levém břehu Labe ve městě Poděbradech, v sousedství zvonice a havířského kostelíku P. Marie, stojí skromný pamětní kámen připomínající poděbradského rodáka, exulanta pro víru a mučedníka doby pobělohorské.
Ondřej Chebďovský z Felsova pocházel z vážené a zámožné…
Bratrský hřbitov Herrnhut
Herrnhutský hřbitov byl založen v roce 1730 pod vrchem Hutbergem, několik set metrů od obce. Pojem Gottesacker , ´Boží pole´, odkazuje k tomu, že ti, kdo tu jsou pohřbeni, v důvěře očekávají své vzkříšení.
Celý hřbitov má jednotné uspořádání v jednotlivých řadách a odděleních; nikoli…
Náhrobek Mikuláše Zinzendorfa
Náhrobek na bratrském hřbitově (Gottesacker) v Ochranově (Herrnhut). Mikuláš hrabě Zinzendorf (1700-1760), z protestantské rodiny původně z Dolních Rakous, byl ovlivněn pietismem při studiích v Halle. Právě se ujal správy koupeného panství se sídlem v nedalekém Berthelsdorfu, když umožnil zjara…
Luterský kostel Berthelsdorf
Původní kostel, patřící jako filiální k Löbau, stál v Berthelsdorfu již roku 1346, k roku 1511 je doloženo jeho jakubské zasvěcení. Za husitských bojů ~1430 kostel vyhořel, roku 1595 byl znovu postaven. V roce 1722 se stal majitelem Berthelsdorfu Mikuláš Zinzendorf. Farářem zde byl Johann…
Pomník Mikuláše Zinzendorfa Herrnhut
Zinzendorfův pomník stojí od roku 1902 v těsné blízkosti bratrského sborového sálu v centru Ochranova. Jeho autorem je sochař Alfred Reichelt (1856-1928), roku 2002 byl pomník zrenovován.
Připomíná Mikuláše Zinzendorfa. Ten v roce 1722 umožnil německy mluvícím náboženským exulantům ze…
Pomník Jana Amose Komenského Mladá Boleslav
Komenského pomník stojí v parku vedle Městského divadla. Dílo sochaře Ladislava Šalouna (1870-1946) bylo odhaleno ve výroční den Komenského narození 28. března 1928.
Evangelická fara Potštejn
Po postavení kostela v letech 1871-1872 se podařilo v roce 1876 potštejnskému sboru koupit budovu čp. 12, která po úpravách a přestavbě slouží dodnes jako sborové zázemí a byt kazatele.
Domek ´Na sboru´ Kunvald
Roku 1457 přišla z Prahy do Kunvaldu skupina kolem B. Řehoře ovlivněná názory Petra Chelčického, toužící žít podle evangelia. Přímluvou Jana Rokycany u Jiřího z Poděbrad se ´bratři a sestry zákona Kristova´ uchýlili sem, do horské krajiny na litickém králově panství, tehdy ve ´vnitrozemí´, neboť…
Pomník Jana Amose Komenského Ostrava
Busta J .A. Komenského byla slavnostně odhalena 28. března 1959, při 367. výročí Komenského narození, v ostravských Komenského sadech, nedaleko Nové radnice. Autorem busty je akademický sochař Vladislav Gajda. V roce 1992 bylo dílo zrestaurováno.
Předtoleranční utajená církev Čertův důl ~1735
Obnovené zřízení zemské (Ferdinandem II. oktrojovaná ústava), v Čechách 10. května 1627, pro Moravu 10. května 1628, znamenalo radikální změnu pro státoprávní i náboženské uspořádání Čech i Moravy (němčina zrovnoprávněna s češtinou, stavovský systém nahrazen panovnickým absolutismem, za jediné…
Pomník Jana Amose Komenského Kolín
Pomník J. A. Komenského, dílo manželů Ludvíka a Boženy Kodymových, bylo původně, od jara 1974 umístěno před budovou gymnazia, náhradou za odstraněnou sochu T.G. Masaryka.
V roce 1990 byl přemístěn před budovu obchodní akademie. Od roku 1996 je socha umístěna na současném místě, zdánlivě…
Rodný statek Václava Kleycha Lažany
V Lažanech u Litomyšle, na gruntě čp. 2, se na podzim roku 1682 narodil Václav Kleych (1682-1737). V roce 1702 si vzal za manželku Kateřinu Fikejzovou z nedalekých Morašic. Obě jejich rodiny patřily k utajovaným evangelíkům. Roku 1707 emigroval s manželkou a dětmi do Žitavy. Na rodném statku…