Růžový palouček

Památník českým bratřím
Symbol českého exulantství pro svobodu víry a přesvědčení

Památné místo porostlé původní růží keltskou (Rosa gallica) opředené řadou pověstí a všeobecně známé ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Růžový palouček je přírodním chrámem, v němž původní ochranné místo porostlé planými růžemi obklopuje park (1925) s památníkem českým bratřím (1921) a naučnou stezkou Paloučkem, symbolem českého exulantství pro svobodu víry a přesvědčení (2017). 
 

Logo Spolku přátel Růžového paloučku

Naučná stezka Růžový palouček

     - témata infopanelů
01   Růžový palouček
02   Památník českým bratřím
03   Růžový palouček v proměnách času
04   Pověsti o Růžovém paloučku
05   Staré pověsti české a Alois Jirásek
06   České exulantství v 16. až 18. století
07   Vystěhovalectví v 19. a do pol. 20. století
08   Český exil 1948 - 1989
09   Vlny exulantství z Čech a krajanské komunity
10   Václav Klejch Lažanský a exulanté regionu
11   Jan Ámos Komenský a Jednota bratrská
12   Parková úprava Růžového paloučku
13   Spolek přátel Růžového paloučku a Slavnosti
13   Aktuality z Růžového paloučku

Květ růže keltské

Vlastní Růžový palouček je plocha o výměře asi 350 m2, porostlá zvláštním, a přesto původním druhem růží – Rosa gallica – růže galská, také růže stepní nebo paloučská. Je neobvyklý tím, že připomíná spíše bylinu než dřevinu, nemá velké trny, pouze spíš ostré chloupky na stoncích. Kořen je kolmý, několik metrů dlouhý. Husté a nahodilé zapojení divoce rostoucích rostlin neumožňuje jejich okopávání, jen je na jaře odstraňována stařina. Růže kvetou od května do počátku července. Každá růže kvete krátce, jeden až tři dny. Barva květu je červená až karmínová. 

Podle jedné z legend vyrostly ze slzí českých bratří, kteří se zde loučili před nuceným odchodem do emigrace. Ve skutečnosti zde tyto růže kvetou od nepaměti, původně snad na kraji lesů při původní obchodní cestě. Postupným rozšiřováním orné půdy na úkor lesů se dostaly mezi lány polností.

Slavnost na Růžovém paloučku

Každoročně první červencovou neděli od 14 hodin probíhá významné společenské setkání s hudbou, recitací, projevy přednesenými osobnostmi veřejného a vědeckého života a také v ekumenické shodě ročně se střídajícími významnými představiteli různých křesťanských směrů.