Pomník Prokopa Holého Český Brod

Secesní památník od sochaře Karla Opatrného byl slavnostně odhalen 3. července 1910 na dnešním Husově náměstí v Českém Brodě, cca 10 km od Lipanské mohyly.

Socha zachycuje husitského vojevůdce v životní velikosti na vrcholu podstavce z hořického pískovce ve tvaru skály spolu s bronzovým torzem husitského válečného vozu. Prokop Holý drží v levé ruce pavézu, která po svém obvodu zachycuje začátek husitského chorálu: ´Ktož sú Boží bojovníci a zákona jeho, prostež od Boha ...´.

Na podstavci jsou umístěny tři nápisy, první dva na čelní straně. Výše umístěný konstatuje: ´Prokop Veliký, slavný vůdce Táborů, u Lipan 30. května 1434´. V dolní části podstavce tohoto rozsáhlého sousoší je tomu přiměřeně dlouhý další nápis: ´Kde ztratil národ Prokopova věku svá vojska lidová, své svobody potomstvo mdlé, čekajíc obrody, památník tento postavilo z vděku´, což doplňuje třetí nápis na zadní straně podstavce: ´3. července 1910 - Českobrodsko´.

Zajímavost

Postupně byla dodatečně do podstavce pomníku vkládána prsť z bojišť legionářských bitev v 1. světové válce (Zborov, Doss Alto, Vouziers) a z míst upomínajících na události 2. světové války (Osvětim, Lidice, Dukla).
Od roku 1975 nese pomník pamětní desku obětem fašismu.