Náhrobek Pravomila Raichla

Do hrobu rodiny Rajchlovy na hřbitově v Beřovicích u Slaného byla 12. září 2002 uložena urna plukovníka Pravomila Raichla (1921-2002), vzápětí po odhalení pamětní desky na domě čp. 2 v Beřovicích, kde prožil mládí. Rodina patřila k evangelickému sboru v Ledčicích. Pravomil Raichl přicházel do evangelického sboru presbyterní církve v Cannon Beach v Oregonu na pacifickém pobřeží Spojených států. Při vzpomínce na něj zde v březnu 2002 zazněl Žalm 23.

Po mládí prožitém v Beřovicích studoval Pravomil Raichl lesnickou školu v Písku. Koncem roku 1939 odchází, osmnáctiletý, bojovat za svobodu a demokracii. Po anabázi - baštonáda na maďarských hranicích, pomoc slovenských pohraničníků, přechod přes nacisty již obsazené Polsko - je na Ukrajině zatčen a prochází sovětskými gulagy. Po nezdařeném útěku je odsouzen k smrti. Přesto se může na jaře 1942 s první vlnou dobrovolníků přihlásit do československé jednotky Ludvíka Svobody. V Buzuluku prodělá důstojnický výcvik. Prochází boji, také o Kyjev a na Dukle, několikrát je raněn, čtyřikrát vyznamenán.

V roce 1947 naráží na provokatéry; v tzv. ´mostecké kauze´ je v květnu 1948 znovu odsouzen k smrti, ale prezident Beneš rozsudek smrti nepodepíše. Prochází komunistickými kriminály; po legendárním útěku (!) z věznice v Leopoldově v lednu 1952 se dostává do americké zóny Německa, spolupracuje s tajnou službou. Po dvou letech odchází, již s novou rodinou, do Spojených států. S rozrůstající se rodinou žije nejdříve v Chicagu, od roku 1958 v Oregonu, kde vystuduje na univerzitě v Portlandu. Přitahuje ho zdejší ´nezcivilizovaná´ příroda, vposledu si pořizuje lesní chatu nedaleko Cannon Beach. Nejstarší ze šesti dětí, syn John, je v okolí po léta volen šerifem.

Do vlasti se Pravomil Raichl mnohokrát vrací až po politické změně v roce 1989. Je oceněn Řádem bílého lva ´za zvláště vynikající zásluhy o stát´ - z rukou prezidenta Václava Havla 28. října 2000. Naopak ho hluboko zasáhne osvobozující rozsudek nad komunistickým prokurátorem Karlem Vašem v lednu 2002. S bývalým spoluvězněm se chystají ho zastřelit, leč pan plukovník umírá právě 25. února v den, kdy akci chtěli symbolicky uskutečnit.

Pohřeb se konal s vojenskými poctami 6. března 2002 ve velké obřadní síni strašnického krematoria, i za účasti tří z jeho dětí. Následně je urna uložena do rodinného hrobu v Beřovicích.

Spisovatel a autor literatury faktu Jaroslav Čvančara vydal roku 2018 publikaci ´Pravomil Raichl - Život na hranici smrti´ .

Zajímavost

Příběhem neuskutečněného atentátu na prokurátora Vaše se inspirovali tvůrci filmu ´Staříci´(2019). Filmovou postavu Pravomila Raichla vytvořil herec Jiří Schmitzer.