´Evangelický kostel´ Česká Lípa
V České Lípě (Böhmisch Leipa) vznikla v roce 1883 kazatelská stanice tolerančního německého luterského (a.v.) sboru v Habřině. Od roku 1921 se stala filiálním sborem farního sboru již Německé evangelické církve (DEK) v Novém Boru. Podle projektu architekta Richarda Broscheho z České Lípy byl kostel postaven v letech 1927 v západní části městského parku, poblíž železničniční zastávky Střelnice. Po zrušení sboru DEK po roce 1945 se v kostele ještě v padesátých letech konaly bohoslužby také Českobratrské církve evangelické, třebaže kostel i s blízkou budovou fary, z roku 1882, připadl již v roce 1946 Církvi československé husitské, která ho pojmenovala po M. Janu Husovi.
Zajímavost
Skutečnost, že se jedná původně o evangelický kostel a.v., není na budově kostela ani na informační tabuli v Městském parku nijak zmíněna.
- Pro vkládání komentářů se musíte registrovat nebo přihlásit
Komentáře
Po roce 1945
Po odsunu německých luteránů byla přidělena stavba kostela, do té doby sloužící i jako fara pro nepočetnou obec věřících, vybavená sakristií v přízemí, kanceláří v 1. patře a bytem kostelníka ve 2. patře severního traktu, do užívání Církvi československé a ČCE. Vedle stojící vila z r. 1882 byla v téže době převedena do majetku CČS a začala sloužit jako fara. Kostel byl pak dán do majetku CČS (dnes Církve československé husitské) v roce 1947 pod jménem Husův sbor. V roce 2015 - jubilejním šestistém roce výročí Husova upálení - byl požehnáním patriarchy ThDr. Tomáše Butty Th.D. přejmenován na Kostel Mistra Jana Husa Církve československé husitské. Tato pojmenování však kartografové přehlíželi a na všech dosavadních mapách tuto významnou stavbu pojmenovávají stále a tvrdošíjně "EVANGELICKÝ KOSTEL". Pro své architektonické pojetí - rotunda 20. století s dokonalou akustikou - byl v r. 2021 zařazen mezi národní kulturní památky MK ČR. Právě akustika, která vyhovuje komorním koncertům - z kostela činí jeden z nejlepších koncertních sálů v severních Čechách. Proto jej využívá i Mezinárodní hudební festival Musica Lípa ke svým koncertům. Dále je také velmi vhodnou výstavní síní, neboť prostá výzdoba kostela vycházející z myšlenky prostoty a jednoduchosti luteránských kostelů, umožňuje instalovat obrazy i neobvykle rozměrné a prostor je dovoluje prohlížet ze vzdálenosti až 18 metrů.
Dobrý den, díky za komentář,…
In reply to Po roce 1945 by Petr Trunec
Dobrý den, díky za komentář, na webu jsem to opravil.
Kostel mistra Jana Husa
Nestačilo by, pokud by oficiální označení bylo kostel mistra Jana Husa, ke kterému se odkazují i evangelíci? Tím se nijak nepopírá, že kostel vlastní CČSH. Odkaz na evangelickou tradici by pak bylo vhodné zmínit v informační tabuli na kostele.
´ Evangelický kostel ´
´ Evangelický kostel ´ s ´malými´ uvozovkami je zde na webu Místa reformace používán pro kostely, které v současnosti sice už nejsou v majetku evangelické církve, ale původně byly (kostely bývalé Německé evangelické církve, sr Znojmo). Podobně ´Utrakvistický kostel´ je takový, který je dnes většinou v majetku církve římskokatolické.