Evangelický kostel Praha Smíchov

Evangelický kostel na Smíchově by slavnostně otevřen 28. září 1931 jako Jubilejní chrám Pána a sborový dům J. A. Komenského Českobratrské církve evangelické na Smíchově. Ideový návrh podal Filip Křížek, architektonický návrh Jaroslav Křížek, stavbu provedl stavitel Josef Svaták.

Dokončení stavby bylo naplánováno ke stopadesátiletému výročí vydání tolerančního patentu (proto jubilejní chrám). Sborový dům ve svém exteriéru i interiéru vědomě navazuje na typ toleranční modlitebny s čelním umístěním kazatelny a stolu Páně, původně s biblickými texty v profilacích pod okny. Nad vchodem symbol bible a kalicha, nad kazatelnou kalich v stylizované trnové koruně.

V roce 1933 byl postaven podobný typ chrámu (v menším měřítku) v původní smíchovské kazatelské stanici v Praze-Radotíně.

Zajímavost

Členkou smíchovského evangelického sboru byla se svou rodinou od roku 1935 až do své smrti Dr Milada Horáková (1901-1950). Na podzim 2010 vzniklo před kostelem pietní místo, na němž byla umístěna socha Olbrama Zoubka.
Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou komunistickým režimem, 27. června 1950 v pankrácké věznici. Na hřbitově v Praze-Ďáblicích má jen symbolický náhrobek.