´Evangelický hřbitov´ Lysá nad Labem

Evangelický hřbitov byl první nemovitostí evangelického reformovaného sboru (h.v.) v Lysé nad Labem, kterou si tento roku 1783 vzniklý sbor musel pořídit. Římskokatoličtí křesťané z Lysé totiž v toleranční době bránili pohřbívání zesnulých dospělých evangelíků na obecním hřbitově. Pozemek byl vyměřen na poli za městem a předán sboru obcí bezúplatně na počátku května 1784.

Jedním z prvních pohřbených byl po necelém roce svého působení 12.5.1784 na tuberkulózu zesnulý první pastor tohoto sboru, Maďar Josef Szalay. Jeho pohřbu se zúčastnilo 18 dalších evangelických duchovních.

V roce 1957 se na hřbitově muselo přestat pohřbívat a o 20 let později byl hřbitov rozhodnutím oficiálních orgánů zrušen. Většina ostatků i pomníků byla převezena na městský hřbitov, originály nejcennějších pomníků farářů sboru jeho členové vlastními silami přestěhovali do Evangelického areálu ve městě. Místo hřbitova, které již tehdy blízce sousedilo se sídlištěm a nově dostavěnou základní školou, je přeměněno na park. Funerální etapu jeho dějin připomíná malý žulový pomníček.

Zajímavost

V roce 1977 byl hřbitov rozhodnutím oficiálních orgánů zrušen.
Nejcennější pomníky ze hřbitova tvoří jakési hřbitovní torzo v Evangelickém areálu v Lysé n. L.