Evangelický kostel Kutná Hora

Evangelický kostel ´Mučenníků kutnohorských´ z roku 1887. Budova v neoempirovém slohu, navržena pražským architektem Františkem Buldrou, rodákem z Kaňku, který použil prvek kontrastu jak ke gotické vertikalitě tak k vypjatému baroku ostatních kutnohorských sakrálních staveb. V předsíni kostela je umístěna pamětní deska Dr Alexandru Moody Stuartovi z Edinburgu, moderátorovi reformované Skotské církve, jehož přičiněním získal kutnohorský evangelický reformovaný sbor velký dar při stavbě kostela.

Interiér kostela byl v letech 1972-1979 upraven podle návrhu manželů Radových. V průčelí jsou umístěny obrazy ´Starý a Nový zákon´ od Miroslava Rady, po stranách delší biblické texty (Žalm 96 a Galatským 1,3-5).

Kolmo na budovu kostela postavena roku 1893 budova fary, nejprve přízemní, v roce 1930 přistavěno 1. patro. V přízemí vznikl sborový sál jako shromažďovací místnost pro zimní období. Průčelí sálu dominuje, také od roku 1979, stůl Páně s antependiem od manželů Radových a obraz ´Velká marnost´ od Miroslava Rady.

Zajímavost

V průčelí interiéru kostela obrazy akademického malíře Miroslava Rady ´Starý a Nový zákon´
Před stolem Páně, pod tmavomodrým kobercem, ukryt přívod teplovzdušného topení z kotle ve sklepě používaného několik prvních let.